Η Γραμματεία του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ενημερώνει ότι:

Οι πρωτοετείς φοιτητές, εφόσον έχουν ολοκληρώσει την ηλεκτρονική τους εγγραφή, θα πρέπει από την Τρίτη 18/9/2018 έως και την Τετάρτη 26/09/2018 να προσκομίσουν (αυτοπροσώπως ή από νομίμως εξουσιοδοτημένο πρόσωπο) ή να αποστείλουν στη Γραμματεία του Τμήματος τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

1) Εκτυπωμένη και υπογεγραμμένη την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής που υπέβαλαν στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων

2) Φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας

3) Πιστοποιητικό γέννησης (ή άλλο δικαιολογητικό από το οποίο να προκύπτει ο αριθμός μητρώου αρρένων, για τους άρρενες εισαχθέντες)

4) Μια έγχρωμη φωτογραφία τύπου ταυτότητας

Ο φάκελος των δικαιολογητικών που μπορεί να αποσταλεί και ταχυδρομικώς ή μέσω υπηρεσίας ταχυμεταφοράς, πρέπει πρώτα να έχει θεωρηθεί το γνήσιο της υπογραφής της εκτυπωμένης ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής σε ΚΕΠ, στην παρακάτω διεύθυνση:

Γραμματεία Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Πεδίον Άρεως

Τ.Κ. 38334, Βόλος

Για την ολοκλήρωση της εγγραφής τους, οι εισαχθέντες στην Τροτοβάθμια Εκαπίδευση με την ειδική κατηγορία των Ελλήνων Πολιτών της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης, οφείλουν στο ίδιο δάστημα υποβολής της αίτησης ηλεκτρονικής εγγραφής (10/09 έως 17/09/2018) να αποστείλουν με ταχυμεταφορά (courier) ή να καταθέσουν αυτοπροσώπως στη γραμματεία του Τμήματος επιτυχίας τους τη σχετική βεβαίωση ότι είναι εγγεγραμμένοι στα δημοτολόγια Δήμου των Νομών Ξάνθης, Ροδόπης ή Έβρου. Αν έχουν μετεγγραφεί σε άλλο Δήμο άλλης περιοχής τότε πρέπει να αποστείλουν ή να καταθέσουν αυτοπροσώπως, όπως παραπάνω, βεβαίωση του συγκεκριμένου Δήμου από την οποία να προκύπτει ότι μετεγγράφηκαν σ' αυτόν, από Δήμο των ανωτέρω Νομών.

Η παραλαβή των κωδικών πρόσβασης καθώς και των βεβαιώσεων εγγραφής/ σπουδών θα γίνει μετά την καταληκτική ημερομηνία των ηλεκτρονικών εγγραφών (μετά τις 17/09/2018) και με την προϋποθεση της αποστολής των σχετικών καταστάσεων από το Υπουργείο.

Επισημαίνεται ότι κατα τη διαδικασία της ηλεκτρονικής τους εγγραφής, οι πρωτοετείς φοιτητές θα πρέπει να συμπληρώσουν και το Ατομικό Στατιστικό Δελτίο Φοιτητή.

Προσοχή:

Για την περίοδο της ταυτοποίησης (18/09/2018 έως 26/09/2018) η Γραμματεία θα δέχεται τους πρωτοετείς φοιτητές καθημερινά από 10.00 -14.00