ΣΙΤΙΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΑΚΑΔ. ΈΤΟΥΣ 2016-2017

Αίτηση για χορήγηση δωρεάν σίτισης μπορούν να υποβάλλουν οι φοιτητές, των οποίων το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα, του φορολογικού έτους 2015, δεν υπερβαίνει τις σαράντα πέντε χιλιάδες (45.000) Ευρώ, προκειμένου για οικογένεια με ένα (1) μόνο τέκνο. Για οικογένειες με δύο (2) τέκνα και πλέον το παραπάνω ποσό προσαυξάνεται κατά πέντε χιλιάδες (5.000) Ευρώ για κάθε τέκνο πέραν του πρώτου.

Το ανωτέρω διαμορφούμενο ποσό προσαυξάνεται κατά τρεις χιλιάδες (3.000) Ευρώ για κάθε αδελφό που είναι ενεργός προπτυχιακός φοιτητής.

Οι Αιτήσεις, με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, υποβάλλονται  από 29 Αυγούστου 2016 έως και την 31 Οκτωβρίου 2016.

Οι πρωτοετείς φοιτητές Ειδικών Κατηγοριών (Αθλητές, Αλλοδαποί, φοιτητές τέκνα Ομογενών, τέκνα Ελλήνων του Εξωτερικού κ.λπ.), οι φοιτητές από μεταφορά θέσης, οι φοιτητές με προγράμματα ανταλλαγών (ERASMUSκ.λπ.) καθώς και οι μεταπτυχιακοί φοιτητές (Π.Μ.Σ., υποψήφιοι διδάκτορες), θα υποβάλλουν την αίτηση, με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από την ημερομηνία εγγραφής τους στο Τμήμα.

Η Ακαδημαϊκή Ταυτότητα, για παροχή δωρεάν σίτισης, ενεργοποιείται ταυτόχρονα, με την υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών, στους φοιτητές, οι οποίοι εμπίπτουν στις ειδικές κατηγορίες και στους φοιτητές, των οποίων το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα του φορολογικού έτους 2015, δεν υπερβαίνει το ποσό των 22.500 €, προκειμένου για οικογένεια με ένα (1) τέκνο και το ποσό των 25.000 €, για οικογένεια με δύο (2) τέκνα.

Οι αιτήσεις των φοιτητών, οι οποίοι δεν εμπίπτουν στις παραπάνω κατηγορίες, θα εξεταστούν μελλοντικά, ανάλογα με το ύψος των διαθέσιμων πιστώσεων σίτισης.
            Οι μη δικαιούχοι δωρεάν σίτισης φοιτητές μπορούν να σιτίζονται στα Φοιτητικά Εστιατόρια, καταβάλλοντας το ποσό των 2,80 € ανά ημέρα. Στο ποσό αυτό περιλαμβάνεται πρωινό, μεσημεριανό και βραδινό.

Oι Ακαδημαϊκές Ταυτότητες που έχουν ενεργοποιηθεί από τη Διεύθυνση Φοιτητικής Μέριμνας για παροχή δωρεάν σίτισης, για το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016, θα ισχύουν μέχρι 30 Σεπτεμβρίου 2016.

Οι αιτήσεις για δωρεάν σίτιση ακαδ. έτους 2016-2017
με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, υποβάλλονται από 29 Αυγούστου 2016 έως και την 31Οκτωβρίου 2016, τις εργάσιμες ημέρες και ώρες, ως εξής:

• Οι φοιτητές των Τμημάτων που εδρεύουν στην πόλη του Βόλου στη Διεύθυνση Φοιτητικής Μέριμνας Αργοναυτών και Φιλελλήνων, Βόλος (κτίριο Παπαστράτου, 1οςόροφος).

• Οι φοιτητές των Τμημάτων που εδρεύουν στην πόλη της Λάρισας, των Τρικάλων, της Καρδίτσας και της Λαμίας στις Γραμματείες των Τμημάτων τους.

Επισημαίνεται ότι μετά τη λήξη των παραπάνω προθεσμιών δεν θα είναι πλέον δυνατή η κατάθεση αιτήσεων.

Oι Ακαδημαϊκές Ταυτότητες που έχουν ενεργοποιηθεί από τη Διεύθυνση Φοιτητικής Μέριμνας για παροχή δωρεάν σίτισης, για το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016, θα ισχύουν μέχρι  30 Σεπτεμβρίου 2016.

Στον ιστότοποhttp://www.uth.gr/students/student-welfareτου Πανεπιστημίου Θεσσαλίας έχουν αναρτηθεί οι Παροχές Φοιτητικής Μέριμνας, ακαδ. έτους 2016-2017.