civ-Picture1.jpg

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ

(ισχύει από το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016)



1ο Εξάμηνο (χειμερινό)

Μαθήματα    



Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

1) Γραμμική Άλγεβρα και Απειροστικός Λογισμός Ι 

Υ

4

6

2) Φυσική Ι

Υ

4

6

3) Χημεία για μηχανικούς 

Υ

4

5

4) Τεχνικές Σχεδιάσεις και CAD

Υ

4

3

5) Γεωμετρία για μηχανικούς

Υ

4

5

6) Προγραμματισμός Η/Υ

Υ

4

5

 

2ο Εξάμηνο (εαρινό)

Μαθήματα



Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

1) Απειροστικός Λογισμός  ΙΙ

Υ

4

5

2) Φυσική ΙΙ

Υ

4

6

3) Tεχνική Μηχανική Ι

Υ

4

6

4) Πιθανότητες και Στατιστική

Υ

4

5

5) Δομικά Υλικά

Υ

4

5

6) Ξένη Γλώσσα και Τεχνική Ορολογία

Υ

4

3

 


3ο Εξάμηνο (χειμερινό)

Μαθήματα



Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

1) Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις

Υ

4

5

2) Αριθμητική Ανάλυση

Υ

4

5

3) Tεχνική Μηχανική ΙΙ 

Υ

4

6

4) Γεωλογία για μηχανικούς

Υ

4

5

5) Γεωδαισία

Υ

4

5

6) Oικοδομική 

Υ

4

4

4ο Εξάμηνο (εαρινό)

Μαθήματα



Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

1) Στατική Ι

Υ

4

5

2) Μηχανική Ρευστών

Υ

4

6

3) Περιβαλλοντική  Τεχνική

Υ

4

4

4) Κυκλοφοριακή Τεχνική

Υ

4

5

5) Γεωδαιτικές Aποτυπώσεις

Υ

4

5

6) Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις και Μιγαδικές Συναρτήσεις

Y

4

5

 


5ο Εξάμηνο (χειμερινό)

Μαθήματα



Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

1) Στατική ΙΙ

Υ

4

6

2) Οδοποιΐα Ι

Υ

4

5

3) Εδαφομηχανική Ι 

Υ

4

6

4) Υδραυλική

Υ

4

5

5) Σχεδιασμός Μεταφορών

Υ

4

5

6) Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών

Y

4

3

6ο Εξάμηνο (εαρινό)

Μαθήματα



Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

1) Οδοποιΐα ΙΙ

Υ

4

5

2) Εδαφομηχανική ΙΙ

Υ

4

5

3) Μεταλλικές Κατασκευές Ι

Υ

4

5

4) Σιδηροπαγές Σκυρόδεμα Ι

Υ

4

5

5) Υδρολογία

Υ

4

5

6) Υπόγεια Υδραυλική

Υ

4

5




 7ο Εξάμηνο (χειμερινό)

Μαθήματα



Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

1) ΣιδηροπαγέςΣκυρόδεμα ΙΙ

Υ

4

5

2) Μεταλλικές Κατασκευές ΙΙ

Υ

4

5

3) Θεμελιώσεις και Αντιστηρίξεις

Υ

4

5

4) Ύδρευση και Αποχέτευση Οικισμών

Υ

4

5

Γεωτεχνική κατεύθυνση

5) Εδαφοδυναμική

ΥΚ

4

5

6) Πειραματική Εδαφομηχανική

ΥΚ

4

5

Δομοστατική κατεύθυνση

5) Στατική ΙΙΙ

ΥΚ

4

5

6) Πειραματική Αντοχή Υλικών

ΥΚ

4

5

Συγκοινωνιακή κατεύθυνση

5) Συστήματα Αστικών Συγκοινωνιών

ΥΚ

4

5

6) Σχεδιασμός και Αξιολόγηση Συστημάτων Μεταφορών

ΥΚ

4

5

Υδραυλική κατεύθυνση

5) Αριθμητικές Μέθοδοι στην Υδραυλική και Υδραυλικά  Έργα

ΥΚ

4

5

6) Επεξεργασία Λυμάτων και Αρχές Οικολογικής Μηχανικής

ΥΚ

4

5




8ο Εξάμηνο (εαρινό)

Μαθήματα



Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

1) Θαλάσσια Υδραυλική και Λιμενικά Έργα

Υ

4

5

2) Δυναμική Κατασκευών Ι

Υ

4

6

3) Διαχείριση έργων πολιτικού μηχανικού

Υ

4

4

Γεωτεχνική κατεύθυνση

4) Υπολογιστική Γεωτεχνική Μηχανική

YK

4

5

5) Γεωτεχνικές Χωμάτινες Κατασκευές

ΥΚ

4

5

6) Επιλογή ενός μαθήματος σύμφωνα με τον Πίνακα 1

Ε

4

5

Δομοστατική κατεύθυνση

4) Ελαστοπλαστική Ανάλυση Κατασκευών

YK

4

5

5) Σιδηροπαγές Σκυρόδεμα ΙΙΙ 

ΥΚ

4

5

6) Επιλογή ενός μαθήματος σύμφωνα με τον Πίνακα 1

Ε

4

5

Συγκοινωνιακή κατεύθυνση

4) Περιβαλλοντικές Επιπτώσεις Συγκοινωνιακών Έργων

YK

4

5

5) Οδική Ασφάλεια

ΥΚ

4

5

6) Επιλογή ενός μαθήματος σύμφωνα με τον Πίνακα 1

Ε

4

5

Υδραυλική κατεύθυνση

4) Πειραματική Υδραυλική

YK

4

5

5) Διαχείριση Υδατικών Πόρων

ΥΚ

4

5

6) Επιλογή ενός μαθήματος σύμφωνα με τον Πίνακα 1

Ε

4

5








9ο Εξάμηνο (χειμερινό)

Μαθήματα



Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

Γεωτεχνική κατεύθυνση

1) Σήραγγες και Υπόγεια Έργα

YK

4

6

2) Επιλογή τεσσάρων μαθημάτων σύμφωνα με τον Πίνακα 1

Ε

4

6

Δομοστατική κατεύθυνση

1) Δυναμική Κατασκευών ΙΙ 

YK

4

6

2) Προεντεταμένο Σκυρόδεμα

YK

4

6

3) Επιλογή τριών μαθημάτων σύμφωνα με τον Πίνακα 1           

Ε

4

6

Συγκοινωνιακή κατεύθυνση

1) Ειδικά Θέματα Οδοποιΐας

YK

4

6

2) Επιλογή τεσσάρων μαθημάτων σύμφωνα με τον Πίνακα 1

Ε

4

6

Υδραυλική κατεύθυνση

1) Συστήματα Υδατικών Πόρων 

YK

4

6

2) Επιλογή τεσσάρων μαθημάτων σύμφωνα με τον Πίνακα 1

Ε

4

6

           



Διαλέξεις για πολιτικούς μηχανικούς

Δ

2

-



Μαθήματα σεμιναριακού χαρακτήρα (επιλογή ενός από τα παρακάτω)

  1. Ακαδημαϊκή Γραφή
  2. Ψηφιακή Προσομοίωση Κτιριακής Πληροφορίας (Building Information Modelling - Β.Ι.Μ.)
Σ

2

-

10ο Εξάμηνο (εαρινό)

Μαθήματα

Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

Διπλωματική Εργασία           

-

30







ΠΙΝΑΚΑΣ 1

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ 8ου και 9ου ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ

Στο 8ο και 9 εξάμηνο προσφέρεται πληθώρα μαθημάτων επιλογής. Γενικώς συστήνεται στους φοιτητές/τριες να επιλέγουν τα μαθήματα που προσφέρονται από την κατεύθυνση του προγράμματος σπουδών που έχουν επιλέξει.

Επίσης ισχύουν τα ακόλουθα:

·      Για τη γεωτεχνική, δομοστατική και συγκοινωνιακή κατεύθυνση: στην περίπτωση που ο φοιτητής/τρια επιθυμεί, μπορεί να επιλέξει συνολικά μέχρι 2 μαθήματα άλλης κατεύθυνσης, είτε ένα στο 8ο εξάμηνο και ένα στο 9ο εξάμηνο, είτε δύο στο 9ο εξάμηνο σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα.

·      Για την υδραυλική κατεύθυνση:στην περίπτωση που ο φοιτητής/τρια επιθυμεί, μπορεί να επιλέξει συνολικά μέχρι 2 μαθήματα άλλης κατεύθυνσης, ένα στο 8ο εξάμηνο και ένα στο 9ο εξάμηνο σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα.



Κατεύθυνση σπουδών

8ο εξάμηνο

9ο εξάμηνο

Γεωτεχνική

Επιλογή ενός μαθήματος από τα παρακάτω

Μαθήματα της κατεύθυνσης

§  Τεχνική Γεωλογία και Βραχομηχανική

Μαθήματα άλλων κατευθύνσεων



§  Οποιοδήποτε μάθημα άλλης κατεύθυνσης

Επιλογή τεσσάρων μαθημάτων από τα παρακάτω

Μαθήματα της κατεύθυνσης

§  Αλληλεπίδραση Εδάφους-Κατασκευών (στο 10ο)

§  Ειδικά Θέματα Γεωτεχνικής Μηχανικής

§  Βαθειές Θεμελιώσεις και Διαφράγματα Αντιστήριξης

§  Περιβαλλοντική Γεωτεχνική Μηχανική

Μαθήματα άλλων κατευθύνσεων



§  Ταμιευτήρες και Φράγματα (Υ)

§  Μέθοδοι Προσομοίωσης Κατασκευών (Δ)

§  Ειδικά Θέματα Οπλισμένου Σκυροδέματος (Δ)

§  Πεπερασμένα Στοιχεία (Δ)

§  Ακτομηχανική και Παράκτια Τεχνικά Έργα(Υ)




Δομοστατική

Επιλογή ενός μαθήματος από τα παρακάτω

Μαθήματα της κατεύθυνσης

§  Θεωρία Ελαστικότητας (*)

§  Ελαστική Ευστάθεια (*)

 (*) Τα μαθήματα προσφέρονται χρονιά παρά χρονιά εναλλάξ.



Μαθήματα άλλων κατευθύνσεων

§  Υπολογιστική Γεωτεχνική Μηχανική (Γ)

Επιλογή τριών μαθημάτων από τα παρακάτω

Μαθήματα της κατεύθυνσης

§  Μέθοδοι Προσομοίωσης Κατασκευών  (στο 10ο)

§  Ειδικά Θέματα Οπλισμένου Σκυροδέματος

§  Πεπερασμένα Στοιχεία

§  Προχωρημένη Αντοχή Υλικών

§  Θεωρία και Αριθμητικές Μέθοδοι Πλακών και Δίσκων (*)

§  Μεταλλικές Κατασκευές ΙΙΙ (*)

      (*) Τα μαθήματα προσφέρονται  χρονιά παρά χρονιά εναλλάξ



Μαθήματα άλλων κατευθύνσεων

§  Αλληλεπίδραση Εδάφους-Κατασκευών (Γ)

§  Σήραγγες και Υπόγεια Έργα (Γ)

§  Μελέτη και Κατασκευή Οδοστρωμάτων (Σ)

§  Κυματομηχανική και Έργα Ανοικτής Θάλασσας (Υ)




Συγκοινωνιακή

Επιλογή ενός μαθήματος από τα παρακάτω

Μαθήματα της κατεύθυνσης

§  Διαχείριση Οδικών Έργων και Κυκλοφορίας

Μαθήματα άλλων κατευθύνσεων



§  Πειραματική Υδραυλική (Υ)

§  Ροές σε Φυσικούς και Τεχνητούς Ανοικτούς Αγωγούς (Υ)

§  Σιδηροπαγές Σκυρόδεμα ΙΙΙ (Δ)



Επιλογή τεσσάρων μαθημάτων από τα παρακάτω

Μαθήματα της κατεύθυνσης

§  Μελέτη και Κατασκευή Οδοστρωμάτων

§  Σχεδιασμός και Λειτουργία Σιδηροδρομικών  Συστημάτων

§  Σχεδιασμός και Λειτουργία Αεροπορικών Συστημάτων

§  Σχεδιασμός και Λειτουργία Θαλάσσιων Συστημάτων

Μαθήματα άλλων κατευθύνσεων



§  Σήραγγες και Υπόγεια Έργα (Γ)

§  Βαθειές Θεμελιώσεις και Διαφράγματα Αντιστήριξης (Γ)

§  Διαχείριση Ακραίων Υδρολογικών Φαινομένων

§  Κυματομηχανική και Έργα Ανοικτής Θάλασσας (Υ)




Υδραυλική

Επιλογή ενός μαθήματος από τα παρακάτω

Μαθήματα της κατεύθυνσης

§  Ροές σε Φυσικούς και Τεχνητούς Ανοικτούς Αγωγούς 

§  Υδρολογική Προσομοίωση και Πρόγνωση

§  Υδατική Χημεία και Επεξεργασία Νερού

Μαθήματα άλλων κατευθύνσεων



§  Γεωτεχνικές Χωμάτινες Κατασκευές (Γ)

§  Σιδηροπαγές Σκυρόδεμα ΙΙΙ  (Δ)



Επιλογή τεσσάρων μαθημάτων από τα παρακάτω

Μαθήματα της κατεύθυνσης

§  Εγγειοβελτιωτικά Έργα

§  Ταμιευτήρες και Φράγματα

§  Μη Μόνιμες Ροές

§  Περιβαλλοντική Μηχανική Ρευστών

§  Διαχείριση Ακραίων Υδρολογικών Φαινομένων

§  Κυματομηχανική και Έργα Ανοικτής Θάλασσας

§  Ακτομηχανική και Παράκτια Τεχνικά Έργα

Μαθήματα άλλων κατευθύνσεων



§  Πεπερασμένα Στοιχεία (Δ)

§  Βαθειές Θεμελιώσεις και Διαφράγματα Αντιστήριξης (Γ)

§  Σήραγγες και Υπόγεια Έργα (Γ)

§  Αλληλεπίδραση Εδάφους-Κατασκευών (Γ)

§  Σχεδιασμός και Λειτουργία Θαλάσσιων Συστημάτων (Σ)