ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ 2017-2018


1ο εξάμηνο

Μαθήματα    

  Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

1) Γραμμική Άλγεβρα και Αναλυτική Γεωμετρία 

Υ

4

6

2) Φυσική Ι

Υ

4

6

3) Χημεία για μηχανικούς 

Υ

4

5

4) Τεχνικές Σχεδιάσεις και CAD

Υ

4

3

5) Απειροστικός Λογισμός Ι

Υ

4

5

6) Προγραμματισμός Η/Υ

Υ

4

5

2ο Εξάμηνο

Μαθήματα

  Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

1) Απειροστικός Λογισμός  ΙΙ

Υ

4

5

2) Φυσική ΙΙ

Υ

4

6

3) Tεχνική Μηχανική Ι

Υ

4

6

4) Πιθανότητες και Στατιστική

Υ

4

5

5) Δομικά Υλικά

Υ

4

5

6) Ξένη Γλώσσα και Τεχνική Ορολογία

Υ

4

3


3ο Εξάμηνο

Μαθήματα

  Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

1) Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις

Υ

4

6

2) Αριθμητική Ανάλυση

Υ

4

5

3) Τεχνική Μηχανική ΙΙ 

Υ

4

6

4) Γεωλογία για μηχανικούς

Υ

4

5

5) Γεωδαισία

Υ

4

4

6) Oικοδομική 

Υ

4

4

4ο Εξάμηνο

Μαθήματα

  Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

1) Στατική Ι

Υ

4

5

2) Μηχανική Ρευστών

Υ

4

6

3) Περιβαλλοντική  Τεχνική

Υ

4

4

4) Κυκλοφοριακή Τεχνική

Υ

4

5

5) Γεωδαιτικές Αποτυπώσεις

Υ

4

5

6) Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις

Y

4

5


5ο Εξάμηνο

Μαθήματα

  Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

1) Στατική ΙΙ

Υ

4

6

2) Οδοποιία Ι

Υ

4

5

3) Εδαφομηχανική Ι 

Υ

4

6

4) Υδραυλική

Υ

4

5

5) Σχεδιασμός Μεταφορών

Υ

4

5

6) Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών

Y

4

3

 

6ο Εξάμηνο

Μαθήματα

  Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

1) Οδοποιία ΙΙ

Υ

4

5

2) Εδαφομηχανική ΙΙ

Υ

4

5

3) Μεταλλικές Κατασκευές Ι

Υ

4

5

4) Σιδηροπαγές Σκυρόδεμα Ι

Υ

4

5

5) Υδρολογία

Υ

4

5

6) Υπόγεια Υδραυλική

Υ

4

5


 7ο Εξάμηνο

Μαθήματα

  Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

1) Σιδηροπαγές Σκυρόδεμα ΙΙ

Υ

4

5

2) Μεταλλικές Κατασκευές ΙΙ

Υ

4

5

3) Θεμελιώσεις και Αντιστηρίξεις

Υ

4

5

4) Ύδρευση και Αποχέτευση Οικισμών

Υ

4

5

Γεωτεχνική κατεύθυνση

5) Εδαφοδυναμική

ΥΚ

4

5

6) Πειραματική Εδαφομηχανική

ΥΚ

4

5

Δομοστατική κατεύθυνση

5) Στατική ΙΙΙ

ΥΚ

4

5

6) Πειραματική Αντοχή Υλικών

ΥΚ

4

5

Συγκοινωνιακή κατεύθυνση

5) Συστήματα Αστικών Συγκοινωνιών

ΥΚ

4

5

6) Σχεδιασμός και Αξιολόγηση Συστημάτων Μεταφορών

ΥΚ

4

5

Υδραυλική κατεύθυνση

5) Συστήματα Υδατικών Πόρων και Υδροδοτικά Συστήματα

ΥΚ

4

5

6) Επεξεργασία Λυμάτων και Αρχές Οικολογικής Μηχανικής

ΥΚ

4

5


8ο Εξάμηνο

Μαθήματα

  Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

1) Θαλάσσια Υδραυλική και Λιμενικά Έργα

Υ

4

5

2) Δυναμική Κατασκευών Ι

Υ

4

6

3) Διαχείριση έργων πολιτικού μηχανικού

Υ

4

4

Γεωτεχνική κατεύθυνση

4) Υπολογιστική Γεωτεχνική Μηχανική

YK

4

5

5) Γεωτεχνικές Χωμάτινες Κατασκευές

ΥΚ

4

5

6) Επιλογή ενός μαθήματος σύμφωνα με τον Πίνακα 1

Ε

4

5

Δομοστατική κατεύθυνση

4) Ελαστοπλαστική Ανάλυση Κατασκευών

YK

4

5

5) Σιδηροπαγές Σκυρόδεμα ΙΙΙ 

ΥΚ

4

5

6) Επιλογή ενός μαθήματος σύμφωνα με τον Πίνακα 1

Ε

4

5

Συγκοινωνιακή κατεύθυνση

4) Περιβαλλοντικές Επιπτώσεις Συγκοινωνιακών Έργων

YK

4

5

5) Οδική Ασφάλεια

ΥΚ

4

5

6) Επιλογή ενός μαθήματος σύμφωνα με τον Πίνακα 1

Ε

4

5

Υδραυλική κατεύθυνση

4) Πειραματική Υδραυλική

YK

4

5

5) Διαχείριση Υδατικών Πόρων

ΥΚ

4

5

6) Επιλογή ενός μαθήματος σύμφωνα με τον Πίνακα 1

Ε

4

5

9ο Εξάμηνο

Μαθήματα

  Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

 
Γεωτεχνική κατεύθυνση

 
1) Σήραγγες και Υπόγεια Έργα

YK

4

6

 
2) Επιλογή τεσσάρων μαθημάτων σύμφωνα με τον Πίνακα 1

Ε

4

6

 
Δομοστατική κατεύθυνση

 
1) Δυναμική Κατασκευών ΙΙ 

YK

4

6

 
2) Προεντεταμένο Σκυρόδεμα

YK

4

6

 
3) Επιλογή τριών μαθημάτων σύμφωνα με τον Πίνακα 1           

Ε

4

6

 
Συγκοινωνιακή κατεύθυνση

 
1) Ειδικά Θέματα Οδοποιίας

YK

4

6

 
2) Επιλογή τεσσάρων μαθημάτων σύμφωνα με τον Πίνακα 1

Ε

4

6

 
Υδραυλική κατεύθυνση

 
1) Υπολογιστική Υδραυλική με Εφαρμογές σε Υδραυλικά Έργα

YK

4

6

 
2) Επιλογή τεσσάρων μαθημάτων σύμφωνα με τον Πίνακα 1

Ε

4

6

 
           
Ακαδημαϊκή Γραφή

Υ

2

-

 
                 
Διαλέξεις για πολιτικούς μηχανικούς

Σ

2

-

Μαθήματα σεμιναριακού χαρακτήρα (επιλογή ενός από τα παρακάτω)

  1. Ψηφιακή Προσομοίωση Κτιριακής Πληροφορίας (Building Information Modelling - Β.Ι.Μ.)
Σ

2

-

10ο Εξάμηνο (εαρινό)

Μαθήματα

Εβδ. ώρες διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες

Διπλωματική Εργασία

-

30


ΠΙΝΑΚΑΣ 1

Κατεύθυνση σπουδών

8ο εξάμηνο

9ο εξάμηνο

Γεωτεχνική

Επιλογή ενός μαθήματος από τα παρακάτω

Μαθήματα της κατεύθυνσης

§  Τεχνική Γεωλογία και Βραχομηχανική

Μαθήματα άλλων κατευθύνσεων



§  Οποιοδήποτε μάθημα άλλης κατεύθυνσης

Επιλογή τεσσάρων μαθημάτων από τα παρακάτω

Μαθήματα της κατεύθυνσης

§  Αλληλεπίδραση Εδάφους-Κατασκευών

§  Ειδικά Θέματα Γεωτεχνικής Μηχανικής

§  Βαθειές Θεμελιώσεις και Διαφράγματα Αντιστήριξης

§  Περιβαλλοντική Γεωτεχνική Μηχανική

§ Υπολογιστική   Γεωτεχνική Μηχανική ΙΙ

§ Γεωτεχνική Σεισμική Μηχανική


Μαθήματα άλλων κατευθύνσεων

§  Ταμιευτήρες και Φράγματα (Υ)

§  Μέθοδοι Προσομοίωσης Κατασκευών (Δ)

§  Ειδικά Θέματα Οπλισμένου Σκυροδέματος (Δ)

§  Πεπερασμένα Στοιχεία (Δ)

§  Ακτομηχανική και Παράκτια Τεχνικά Έργα(Υ)

 

 

 

 

Γενικές Επιλογές

Μιγαδική Ανάλυση

Τεχνικές Βελτιστοποίησης

Ειδικά Θέματα Οικοδομικής

Γενικές Επιλογές

Ειδικές Χωρικές Αναλύσεις και Εφαρμογές Τηλεπισκόπησης σε Έργα Πολιτικού Μηχανικού

 

Κατεύθυνση σπουδών

8ο εξάμηνο

9ο εξάμηνο

Δομοστατική

Επιλογή ενός μαθήματος από τα παρακάτω

Μαθήματα της κατεύθυνσης

§  Θεωρία Ελαστικότητας (*)

§  Ελαστική Ευστάθεια (*)

 (*) Τα μαθήματα προσφέρονται χρονιά παρά χρονιά εναλλάξ.


Μαθήματα άλλων κατευθύνσεων

§  Υπολογιστική Γεωτεχνική Μηχανική (Γ)

Επιλογή τριών μαθημάτων από τα παρακάτω

Μαθήματα της κατεύθυνσης

§  Μέθοδοι Προσομοίωσης Κατασκευών 

§  Ειδικά Θέματα Οπλισμένου Σκυροδέματος

§  Πεπερασμένα Στοιχεία

§  Προχωρημένη Αντοχή Υλικών

§    Ανάλυση Επιφανειακών Φορέων (*)

§  Μεταλλικές Κατασκευές ΙΙΙ (*)

 (*) Τα μαθήματα προσφέρονται  χρονιά παρά χρονιά εναλλάξ



Μαθήματα άλλων κατευθύνσεων

§  Αλληλεπίδραση Εδάφους-Κατασκευών (Γ)

§  Σήραγγες και Υπόγεια Έργα (Γ)

§  Μελέτη και Κατασκευή Οδοστρωμάτων (Σ)

§  Κυματομηχανική και Έργα Ανοικτής Θάλασσας (Υ)

 

Γενικές Επιλογές

Μιγαδική Ανάλυση

Τεχνικές Βελτιστοποίησης

Ειδικά Θέματα Οικοδομικής

Γενικές Επιλογές

Ειδικές Χωρικές Αναλύσεις και Εφαρμογές Τηλεπισκόπησης σε Έργα Πολιτικού Μηχανικού

 

Κατεύθυνση σπουδών

8ο εξάμηνο

9ο εξάμηνο

Συγκοινωνιακή

Επιλογή ενός μαθήματος από τα παρακάτω

Μαθήματα της κατεύθυνσης

§  Διαχείριση Οδικών Έργων και Κυκλοφορίας

§  Βιώσιμη Αστική Κινητικότητα



Μαθήματα άλλων κατευθύνσεων



§  Πειραματική Υδραυλική (Υ)

§  Ροές σε Φυσικούς και Τεχνητούς Ανοικτούς Αγωγούς (Υ)

§  Σιδηροπαγές Σκυρόδεμα ΙΙΙ (Δ)




Επιλογή τεσσάρων μαθημάτων από τα παρακάτω

Μαθήματα της κατεύθυνσης

§  Μελέτη και Κατασκευή Οδοστρωμάτων

§  Σχεδιασμός και Λειτουργία Σιδηροδρομικών  Συστημάτων

§  Σχεδιασμός και Λειτουργία Αεροπορικών Συστημάτων

§  Σχεδιασμός και Λειτουργία Θαλάσσιων Συστημάτων

§  Σχεδιασμός Ειδικών Συγκοινωνιακών Υποδομών

Μαθήματα άλλων κατευθύνσεων



§  Σήραγγες και Υπόγεια Έργα (Γ)

§  Βαθιές Θεμελιώσεις και Διαφράγματα Αντιστήριξης (Γ)

§  Διαχείριση Ακραίων Υδρολογικών Φαινομένων

§  Κυματομηχανική και Έργα Ανοικτής Θάλασσας (Υ)

 

Γενικές Επιλογές

Μιγαδική Ανάλυση

Τεχνικές Βελτιστοποίησης

Ειδικά Θέματα Οικοδομικής

Γενικές Επιλογές

Ειδικές Χωρικές Αναλύσεις και Εφαρμογές Τηλεπισκόπησης σε Έργα Πολιτικού Μηχανικού

 

Κατεύθυνση σπουδών

8ο εξάμηνο

9ο εξάμηνο

Υδραυλική

Επιλογή ενός μαθήματος από τα παρακάτω

Μαθήματα της κατεύθυνσης

§  Ροές σε Φυσικούς και Τεχνητούς Ανοικτούς Αγωγούς 

§  Υδρολογική Προσομοίωση και Πρόγνωση

§  Υδατική Χημεία και Επεξεργασία Νερού

Μαθήματα άλλων κατευθύνσεων



§  Γεωτεχνικές Χωμάτινες Κατασκευές (Γ)

§  Σιδηροπαγές Σκυρόδεμα ΙΙΙ  (Δ)




Επιλογή τεσσάρων μαθημάτων από τα παρακάτω

Μαθήματα της κατεύθυνσης

§  Εγγειοβελτιωτικά Έργα

§  Ταμιευτήρες και Φράγματα*

§  Μη Μόνιμες Ροές

§  Περιβαλλοντική Μηχανική Ρευστών

§  Διαχείριση Ακραίων Υδρολογικών Φαινομένων*

§  Κυματομηχανική και Έργα Ανοικτής Θάλασσας

§  Ακτομηχανική και Παράκτια Τεχνικά Έργα



(*) Τα μαθήματα προσφέρονται χρονιά παρά χρονιά εναλλάξ.

Μαθήματα άλλων κατευθύνσεων


§  Πεπερασμένα Στοιχεία (Δ)

§  Βαθιές Θεμελιώσεις και Διαφράγματα Αντιστήριξης (Γ)

§  Σήραγγες και Υπόγεια Έργα (Γ)

§  Αλληλεπίδραση Εδάφους-Κατασκευών (Γ)

§  Σχεδιασμός και Λειτουργία Θαλάσσιων Συστημάτων (Σ)

 

Γενικές Επιλογές

Μιγαδική Ανάλυση

Τεχνικές Βελτιστοποίησης

Ειδικά Θέματα Οικοδομικής

Γενικές Επιλογές

Ειδικές Χωρικές Αναλύσεις και Εφαρμογές Τηλεπισκόπησης σε Έργα Πολιτικού Μηχανικού