ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ 2018 - 2019


1ο Εξάμηνο

Μαθήματα
Υποχρεωτικό (Υ)
Τομέα (Τ)
Επιλογής (Ε)
Εβδομαδιαίες ώρες
διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες


1) Γραμμική Άλγεβρα και Αναλυτική Γεωμετρία  Υ 4 6
2) Φυσική Ι Υ 4 6
3) Χημεία για μηχανικούς Υ 4 5
4) Τεχνικές Σχεδιάσεις και CAD Υ 4 3
5) Απειροστικός Λογισμός Ι Υ 4 5
6) Προγραμματισμός Η/Υ Υ 4 5


2ο Εξάμηνο

Μαθήματα
Υποχρεωτικό (Υ)
Τομέα (Τ)
Επιλογής (Ε)
Εβδομαδιαίες ώρες
διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες


1) Απειροστικός Λογισμός ΙΙ Υ 4 5
2) Φυσική ΙΙ Υ 4 6
3) Tεχνική Μηχανική Ι Υ 4 6
4) Πιθανότητες και Στατιστική Υ 4 5
5) Δομικά Υλικά Υ 4 5
6) Ξένη Γλώσσα και Τεχνική Ορολογία Υ 4 3


3ο Εξάμηνο

Μαθήματα
Υποχρεωτικό (Υ)
Τομέα (Τ)
Επιλογής (Ε)
Εβδομαδιαίες ώρες
διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες


1) Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις Υ 4 6
2) Αριθμητική Ανάλυση Υ 4 5
3) Τεχνική Μηχανική ΙΙ Υ 4 6
4) Γεωλογία για μηχανικούς Υ 4 5
5) Γεωδαισία Υ 4 4
6) Oικοδομική Υ 4 4


4ο Εξάμηνο

Μαθήματα
Υποχρεωτικό (Υ)
Τομέα (Τ)
Επιλογής (Ε)
Εβδομαδιαίες ώρες
διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες


1) Στατική Ι Υ 4 6
2) Μηχανική Ρευστών Υ 4 5
3) Περιβαλλοντική Τεχνική Υ 4 6
4) Κυκλοφοριακή Τεχνική Υ 4 5
5) Γεωδαιτικές Αποτυπώσεις Υ 4 4
6) Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις Υ 4 4


5ο Εξάμηνο

Μαθήματα
Υποχρεωτικό (Υ)
Τομέα (Τ)
Επιλογής (Ε)
Εβδομαδιαίες ώρες
διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες


1) Στατική ΙΙ Υ 4 6
2) Οδοποιία Ι Υ 4 5
3) Εδαφομηχανική Ι Υ 4 6
4) Υδραυλική Υ 4 5
5) Σχεδιασμός Μεταφορών Υ 4 5
6) Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών Υ 4 3


6ο Εξάμηνο

Μαθήματα
Υποχρεωτικό (Υ)
Τομέα (Τ)
Επιλογής (Ε)
Εβδομαδιαίες ώρες
διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες


1) Οδοποιία ΙΙ Υ 4 5
2) Εδαφομηχανική ΙΙ Υ 4 5
3) Μεταλλικές Κατασκευές Ι Υ 4 5
4) Σιδηροπαγές Σκυρόδεμα Ι Υ 4 5
5) Υδρολογία Υ 4 5
6) Υπόγεια Υδραυλική Υ 4 5


7ο Εξάμηνο

Μαθήματα
Υποχρεωτικό (Υ)
Τομέα (Τ)
Επιλογής (Ε)
Εβδομαδιαίες ώρες
διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες


1) Σιδηροπαγές Σκυρόδεμα ΙΙ Υ 4 5
2) Μεταλλικές Κατασκευές ΙΙ Υ 4 5
3) Θεμελιώσεις και Αντιστηρίξεις Υ 4 5
4) Ύδρευση και Αποχέτευση Οικισμών Υ 4 5

Τομέας Γεωτεχνικής και Περιβαλλοντικής Μηχανικής

5) Εδαφοδυναμική ΥΤ 4 5
6) Πειραματική Εδαφομηχανική ΥΤ 4 5

Τομέας Δομοστατικής

5) Στατική ΙΙΙ ΥΤ 4 5
6) Πειραματική Αντοχή Υλικών ΥΤ 4 5

Τομέας Μεταφορών, Συγκοινωνιακών Υποδομών και Περιβαλλοντικής Διαχείρισης

5) Περιβαλλοντικές Επιπτώσεις Συγκοινωνιακών Έργων ΥΤ 4 5
6) Οδική Ασφάλεια ΥΤ 4 5

Τομέας Υδραυλικής και Περιβαλλοντικής Μηχανικής

5) Υπολογιστική Υδραυλική με εφαρμογές σε Υδραυλικά Έργα ΥΤ 4 5
6) Επεξεργασία Λυμάτων και Αρχές Οικολογικής Μηχανικής ΥΤ 4 5


8ο Εξάμηνο

Μαθήματα
Υποχρεωτικό (Υ)
Τομέα (Τ)
Επιλογής (Ε)
Εβδομαδιαίες ώρες
διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες


1) Θαλάσσια Υδραυλική και Λιμενικά Έργα Υ 4 5
2) Δυναμική Κατασκευών Ι Υ 4 6
3) Διαχείριση Έργων Πολιτικού Μηχανικού Υ 4 4

Τομέας Γεωτεχνικής και Περιβαλλοντικής Μηχανικής

4) Υπολογιστική Γεωτεχνική Μηχανική ΥΤ 4 5
5) Γεωτεχνικές Χωμάτινες Κατασκευές ΥΤ 4 5
6) Επιλογή ενός μαθήματος σύφωνα με τον
Πίνακα 1
Ε 4 5

Τομέας Δομοστατικής

4) Ελαστοπλαστική Ανάλυση Κατασκευών ΥΤ 4 5
5) Σιδηροπαγές Σκυρόδεμα ΙΙΙ ΥΤ 4 5
6) Επιλογή ενός μαθήματος σύφωνα με τον
Πίνακα 1
Ε 4 5

Τομέας Μεταφορών, Συγκοινωνιακών Υποδομών και Περιβαλλοντικής Διαχείρισης

4) Συστήματα Αστικών Συγκοινωνιών ΥΤ 4 5
5) Σχεδιασμός και Αξιολόγηση Συστημάτων Μεταφορών ΥΤ 4 5
6) Επιλογή ενός μαθήματος σύφωνα με τον
Πίνακα 1
Ε 4 5

Τομέας Υδραυλικής και Περιβαλλοντικής Μηχανικής

4) Πειραματική Υδραυλική ΥΤ 4 5
5) Διαχείριση Υδατικών Πόρων ΥΤ 4 5
6) Επιλογή ενός μαθήματος σύφωνα με τον
Πίνακα 1
Ε 4 5


9ο Εξάμηνο

Μαθήματα
Υποχρεωτικό (Υ)
Τομέα (Τ)
Επιλογής (Ε)
Εβδομαδιαίες ώρες
διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες


Ακαδημαϊκή Γραφή Υ 2 -
Διαλέξεις για Πολιτικούς Μηχανικούς Σ* 2 -
Ψηφιακή Προσομοίωση Κτιριακής Πληροφορίας (Building Information Modeling—B.I.M.) Σ* 2 -

Τομέας Γεωτεχνικής και Περιβαλλοντικής Μηχανικής

1) Σήραγγες και Υπόγεια Έργα ΥΤ 4 6
2) Επιλογή τεσσάρων μαθημάτων σύφωνα με τον
Πίνακα 1
Ε 4 6

Τομέας Δομοστατικής

1) Δυναμική Κατασκευών ΙΙ ΥΤ 4 6
2) Επιλογή τεσσάρων μαθημάτων σύφωνα με τον
Πίνακα 1
Ε 4 6

Τομέας Μεταφορών, Συγκοινωνιακών Υποδομών και Περιβαλλοντικής Διαχείρισης

1) Ειδικά Θέματα Οδοποιίας ΥΤ 4 6
2) Επιλογή τεσσάρων μαθημάτων σύφωνα με τον
Πίνακα 1
Ε 4 6

Τομέας Υδραυλικής και Περιβαλλοντικής Μηχανικής

1) Συστήματα Υδατικών Πόρων και Υδροδοτικά Συστήματα ΥΤ 4 6
2) Επιλογή τεσσάρων μαθημάτων σύφωνα με τον
Πίνακα 1
Ε 4 6


_______________
* Μαθήματα σεμιναριακού χαρακτήρα


10ο Εξάμηνο

Μαθήματα
Υποχρεωτικό (Υ)
Τομέα (Τ)
Επιλογής (Ε)
Εβδομαδιαίες ώρες
διδασκαλίας

Πιστ. μονάδες


Διπλωματική Εργασία Υ - 30




ΠΙΝΑΚΑΣ 1

Στο 8ο και 9ο εξάμηνο προσφέρεται πληθώρα μαθημάτων επιλογής. Γενικώς συστήνεται στους φοιτητές/τριες να επιλέγουν τα μαθήματα που προσφέρονται από την κατεύθυνση του προγράμματος σπουδών που έχουν επιλέξει. (Πίνακας 1 που ακολουθεί)

Επίσης ισχύουν τα ακόλουθα:

Για τον Τομέα Γεωτεχνικής και Γεωπεριβαλλοντικής Μηχανικής, τον Τομέα Δομοστατικής και τον Τομέα Μεταφορών, Συγκοινωνιακών Υποδομών και Περιβαλλοντικής Διαχείρισης: στην περίπτωση που ο φοιτητής/τρια επιθυμεί, μπορεί να επιλέξει συνολικά μέχρι 2 μαθήματα άλλης κατεύθυνσης, είτε ένα στο 8ο εξάμηνο και ένα στο 9ο εξάμηνο, είτε δύο στο 9ο εξάμηνο σύμφωνα με τον παρακάτω Πίνακα.

Για τον Τομέα Υδραυλικής και Περιβαλλοντικής Μηχανικής: στην περίπτωση που ο φοιτητής/τρια επιθυμεί, μπορεί να επιλέξει συνολικά μέχρι 2 μαθήματα άλλου τομέα, ένα στο 8ο εξάμηνο και ένα στο 9ο εξάμηνο σύμφωνα με τον παρακάτω Πίνακα.

Σημείωση. Οι Γενικές Επιλογές προσμετρώνται στα Μαθήματα Άλλων Τομέων και στους αντίστοιχους αριθμητικούς περιορισμούς.

Στον Πίνακα 1, ισχύουν οι παρακάτω συμβολισμοί:
(Γ)   - Τομέας Γεωτεχνικής και Γεωπεριβαλλοντικής Μηχανικής
(Δ)   - Τομέας Δομοστατικής
(Σ)   - Τομέας Μεταφορών, Συγκοινωνιακών Υποδομών και Περιβαλλοντικής Διαχείρισης
(Υδ) - Τομέας Υδραυλικής και Περιβαλλοντικής Μηχανικής

Τομέας 8ο εξάμηνο 9ο εξάμηνο 
Γεωτεχνικής και Περιβαλλοντικής Μηχανικής (Γ) Απαιτείται επιλογή ενός μαθήματος από τα παρακάτω

Μαθήματα Τομέα
  • Τεχνική Γεωλογία και Βραχομηχανική
  • Περιβαλλοντική Γεωτεχνική Μηχανική
Απαιτείται επιλογή τεσσάρων μαθημάτων από τα παρακάτω

Μαθήματα Τομέα

  • Αλληλεπίδραση Εδάφους-Κατασκευών
  • Ειδικά Θέματα Γεωτεχνικής Μηχανικής
  • Βαθειές Θεμελιώσεις και Διαφράγματα Αντιστήριξης
  • Υπολογιστική Γεωτεχνική Μηχανική 
  • Υπολογιστική Γεωτεχνική Μηχανική ΙΙ
  • Γεωτεχνική Σεισμική Μηχανική
Μαθήματα άλλων Τομέων
  • Δυναμική Κατασκευών ΙΙ (Δ)
  • Πεπερασμένα Στοιχεία (Δ)
  • Μέθοδοι Προσομοίωσης Κατασκευών (Δ)
  • Ακτομηχανική και Παράκτια Τεχνικά Έργα (Υδ)
Δομοστατικής (Δ)

Απαιτείται επιλογή ενός μαθήματος από τα παρακάτω

Μαθήματα Τομέα

  • Ελαστική Ευστάθεια
  • Ειδικά Θέματα Οπλισμένου Σκυροδέματος
Μαθήματα άλλων Τομέων
  • Υπολογιστική Γεωτεχνική Μηχανική (Γ)

Γενικές Επιλογές 
  • Τεχνικές Βελτιστοποίησης

Απαιτείται επιλογή τεσσάρων μαθημάτων από τα παρακάτω

Μαθήματα Τομέα

  • Μέθοδοι Προσομοίωσης Κατασκευών
  • Πεπερασμένα Στοιχεία
  • Προχωρημένη Αντοχή Υλικών
  • Ανάλυση Επιφανειακών Φορέων
  • Μεταλλικές Κατασκευές ΙΙΙ
  • Προεντεταμένο Σκυρόδεμα
  • Σύμμικτες Κατασκευές

Μαθήματα άλλων Τομέων

  • Αλληλεπίδραση Εδάφους-Κατασκευών (Γ)
  • Σήραγγες και Υπόγεια Έργα (Γ)
  • Μελέτη και Κατασκευή Οδοστρωμάτων (Σ)
  • Κυματομηχανική και Έργα Ανοικτής Θάλασσας (Υδ)
Μεταφορών, Συγκοινωνιακών Υποδομών και Περιβαλλοντικής Διαχείρισης (Σ)

Απαιτείται επιλογή ενός μαθήματος από τα παρακάτω Μαθήματα Τομέα

  • Διαχείριση Οδικών Έργων και Κυκλοφορίας
  • Βιώσιμη Αστική Κινητικότητα

Εφόσον ο ελάχιστος αριθμός απαιτούμενων μαθημάτων (1) στο εξάμηνο δεν καλύπτεται από τα προσφερόμενα του Τομέα, δίνεται η δυνατότητα επιλογής ενός από τα προσφερόμενα μαθήματα στις παρακάτω Γενικές Επιλογές

  • Τεχνικές Βελτιστοποίησης
  • Ειδικά Θέματα Οικοδομικής

Απαιτείται επιλογή τεσσάρων μαθημάτων από τα παρακάτω Μαθήματα Τομέα

  • Μελέτη και Κατασκευή Οδοστρωμάτων
  • Σχεδιασμός και Λειτουργία Σιδηροδρομικών Συστημάτων
  • Σχεδιασμός και Λειτουργία Αεροπορικών Συστημάτων
  • Σχεδιασμός και Λειτουργία Θαλάσσιων Συστημάτων
  • Σχεδιασμός Ειδικών Συγκοινωνιακών Υποδομών


Εφόσον ο ελάχιστος αριθμός απαιτούμενων μαθημάτων (4) στο εξάμηνο δεν καλύπτεται από τα προσφερόμενα του Τομέα, δίνεται η δυνατότητα επιλογής ενός από τα προσφερόμενα μαθήματα στις παρακάτω επιλογές

  • Ειδικές Χωρικές Αναλύσεις και Εφαρμογές Τηλεπισκόπησης σε Έργα Πολιτικού Μηχανικού
  • Κυματομηχανική και Έργα Ανοικτής Θάλασσας (Υδ)
Υδραυλικής και 
Περιβαλλοντικής
Μηχανικής (Υδ)

Απαιτείται επιλογή ενός μαθήματος από τα παρακάτω

Μαθήματα Τομέα

  • Ροές σε Φυσικούς και Τεχνητούς Ανοικτούς Αγωγούς
  • Υδρολογική Προσομοίωση και Πρόγνωση
  • Υδατική Χημεία και Επεξεργασία Νερού

Γενικές Επιλογές 

  • Τεχνικές Βελτιστοποίησης

 

Απαιτείται επιλογή τεσσάρων μαθημάτων από τα παρακάτω

Μαθήματα Τομέα

  • Εγγειοβελτιωτικά Έργα
  • Ταμιευτήρες και Φράγματα
  • Μη-Μόνιμες Ροές
  • Περιβαλλοντική Μηχανική Ρευστών
  • Διαχείριση Ακραίων Υδρολογικών Φαινομένων
  • Ακτομηχανική και Παράκτια Τεχνικά Έργα
  • Κυματομηχανική και Έργα Ανοικτής Θάλασσας

Μαθήματα άλλων Τομέων

  • Πεπερασμένα Στοιχεία (Δ)
Γενικές Επιλογές
  • Ειδικές Χωρικές Αναλύσεις και Εφαρμογές Τηλεπισκόπησης σε Έργα Πολιτικού Μηχανικού