Ηλιού

Καθηγητής

Τηλ. : 24210-7-4150
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ιστότοπος
Βιογραφικό Σημείωμα

Ο Δρ Νικόλαος Ηλιού είναι καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (Βόλος, Ελλάδα). Είναι κάτοχος πτυχίου πολιτικού μηχανικού (1984) και διδακτορικού (1990) από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Ο Δρ. Ηλιού είναι ειδικός σύμβουλος της Ελλάδας και της Ευρώπης σε ελέγχους οδικής ασφάλειας και σχεδιασμό οδικών έργων και ζητημάτων οδικής ασφάλειας σε πολλές διοικητικές δομές (δήμους, υπουργεία κλπ.). Ο Δρ. Ηλιού είναι εξειδικευμένος ανεξάρτητος ελεγκτής οδικής ασφάλειας (ελεγκτής ασφαλείας) και παρακολουθεί μεγάλα εθνικά οδικά έργα. Έχει μεγάλη εμπειρία σε ερευνητικά έργα ως κύριος ερευνητής σε συνεργασία με ελληνικά και ευρωπαϊκά πανεπιστήμια και ινστιτούτα. Έχει σημαντική εξειδίκευση στον σχεδιασμό αστικών και περιφερειακών υποδομών και έχει εκτεταμένη επαγγελματική εμπειρία στον σχεδιασμό και τη μελέτη αυτοκινητοδρόμων και έργων ανάπτυξης για τους δήμους και τους νομούς, στους τομείς της ανάλυσης κυκλοφορίας και της μοντελοποίησης και διαχείρισης υποδομών. Διδάσκει οδοποιία και διαχείριση της ασφάλειας των υποδομών. Είναι μέλος πολλών επαγγελματικών οργανώσεων και τεχνικών επιτροπών.

Προπτυχιακά Μαθήματα
Οδοποιϊα Ι
Οδοποιϊα ΙΙ
Ειδικά Θέματα Οδοποιϊας