Karakasidis photo civeng site

Καθηγητής

Τηλ. : 24210-7-4163
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ιστότοπος
Βιογραφικό Σημείωμα

Ο Θεόδωρος Καρακασίδης είναι Καθηγητής του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών με γνωστικό αντικείμενο «Εφαρμοσμένη Φυσική». Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν την Υπολογιστική Επιστήμη Υλικών, Υπολογιστική Ρευστομηχανική, Νανοτεχνολογία, Νανορευστομηχανική, Νανουλικά, βιουλικά καθώς και ανάλυση δεδομένων, μηχανική μάθηση και οικονομική Φυσική. Έχει διεξάγει έρευνα σε θέματα μοντελοποίησης υλικών με χρήση μεθόδων ατομικής κλίμακας, μεσοκλίμακας και μακροκλίμακας ενώ δραστηριοποιείται σημαντικά τα τελευταία χρόνια στο πεδίο της Προσομοίωσης Πολλαπλών Κλιμάκων με εφαρμογές σε διεπιφάνειες και επιφάνειες υλικών, διάδοση ρωγμών καθώς και εφαρμογές νανο και μικρο-ρευστομηχανικής. Τα τελευταία χρόνια η έρευνα του επικεντρώνεται στην μοντελοποίηση διαδικασιών καθαρισμού νερού με χρήση μαγνητικών νανοσωματικδίων. Επίσης εργάζεται στο πεδίο της μοντελοποίησης και ανάλυσης συμπεριφοράς δυναμικών συστημάτων με χρήση προχωρημένων μεθόδων ανάλυσης χρονοσειρών  και ανάλυσης δεομένων με στόχο την ανίχνευση και ταυτοποίηση συμβάντων/μη συνηθισμένης συμπεριφοράς από δεδομένα πολλαπλών αισθητήρων με εφαρμογές σε χωροχρονικά φαινόμενα όπως η τυρβώδης ροή, η ανάλυση κυκλοφοριακών δεομένων, δεδομένα καιρού κλπ.  Έχει δημοσιεύσει πάνω από 100 άρθρα σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά και συνέδρια ενώ έχει συμμετάσχει στην οργάνωση Συνεδρίων και Συμποσίων στην Ελλάδα και στο Εξωτερικό. Είναι επίσης Επιστημονικά Υπεύθυνος ή Κύριος Ερευνητής σε ερευνητικά προγράμματα χρηματοδοτούμενα από την Ευρωπαϊκή Ένωση ή από εθνικούς πόρους.

Προπτυχιακά Μαθήματα
Φυσική Ι
Φυσική ΙΙ
Αριθμητική Ανάλυση