ΚΑΤΣΑΡΔΗ

Επίκουρος Καθηγήτρια

Τηλ. : 24210-7-4167
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ιστότοπος
Βιογραφικό Σημείωμα

Η Επίκουρη καθηγήτρια Βανέσσα Κατσαρδή είναι απόφοιτη του τμήματος Πολ. Μηχανικών του ΔΠΘ (2001) και κάτοχος Μεταπτυχιακού τίτλου Υδραυλικής Μηχανικής ΔΠΘ (2002). Ολοκλήρωσε τις διδακτορικές της σπουδές στο Imperial College, London το 2007 στο αντικείμενο της Θαλάσσιας Μηχανικής. Υπηρετεί το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας από το 2012 και ειδικεύεται σε θέματα θαλάσσιας και παράκτιας μηχανικής και αλληλεπίδρασης κατασκευών με το θαλάσσιο περιβάλλον. Έχει συνεργαστεί ερευνητικά με τις μεγαλύτερες εταιρίες πετρελαίου και φυσικού αερίου (Shell, BP, Statoil, Woodside, Total) και έχει συμμετάσχει ή ηγηθεί ερευνητικών προγραμμάτων σχετιζόμενα με θαλάσσιες κατασκευές, υπεράκτιες πλατφόρμες πετρελαίου και παράκτιες (ή υπεράκτιες) ανεμογεννήτριες. Έχει περισσότερες από 30 δημοσιεύσεις σε περιοδικά και διεθνή/εθνικά συνέδρια σχετιζόμενα με τα παραπάνω αντικείμενα και διδάσκει σχετικά προπτυχιακά και μεταπτυχιακά μαθήματα στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας από το 2012.

Προπτυχιακά Μαθήματα
Θαλάσσια Υδραυλική και Λιμενικά Έργα
Κυματομηχανική και Έργα Ανοικτής Θάλασσας
Ακτομηχανική και Παράκτια Τεχνικά Έργα