P.Dakoulas1

Καθηγητής

Τηλ. : 24210-7-4161
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ιστότοπος
Βιογραφικό Σημείωμα

Ο Π. Ντακούλας είναι Καθηγητής και Διευθυντής του Εργαστηρίου Εδαφομηχανικής. Το διάστημα 1987-2000 δίδαξε στο Πανεπιστήμιο Rice (ΗΠΑ). Η έρευνά του στην Εδαφοδυναμική περιλαμβάνει την σεισμική συμπεριφορά φραγμάτων και λιμενικών συστημάτων, ανακυκλική φόρτιση και ρευστοποίηση εδάφους, καταστατικά προσομοιώματα, συμπεριφορά υπόγειων αγωγών και προχωρημένη αριθμητική ανάλυση. Διατέλεσε πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Σεισμικής Μηχανικής του ASCE (1992-2000) και μέλος της Εκδοτικής Επιτροπής του Geotechnical and Geoenv. Engineering. Τιμήθηκε με το βραβείο Prakash (1995) και με το βραβείο Hsieh (2009) του Συλλόγου Πολιτικών Μηχανικών της Μεγάλης Βρετανίας. Έχει δημοσιεύσει πλήθος επιστημονικών άρθρων σε διεθνή περιοδικά και πρακτικά συνεδρίων. Έχει συμμετάσχει σε πολλά ερευνητικά έργα και διατέλεσε σύμβουλος σε έργα όπως φράγματα, γέφυρες, αγωγούς φυσικού αερίου, κλπ.

Προπτυχιακά Μαθήματα
Εδαφομηχανική Ι
Εδαφοδυναμική
Γεωτεχνικές Χωμάτινες Κατασκευές

Μεταπτυχιακά Μαθήματα
Υδροηλεκτρικά φράγματα

Ωρες Γραφείου
Τρίτη   13:00–15:00
Πέμτπη 11:00-13:00

Εκπαίδευση
Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ (1980)
MSc, Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών, Rensselaer Polytechnic Institute, ΝΥ, ΗΠΑ (1982)
Διδακτορικό, Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών, Rensselaer Polytechnic Institute, ΝΥ, ΗΠΑ (1985)

Πρόσφατες Δημοσιεύσεις
Vazouras, P., Dakoulas, P., and Karamanos, S. A. (2014) “Soil–Structure Interaction Effects of Steel Pipelines Crossing Active Seismic Faults”, Journal of Soil Dynamics and Earthquake Engineering, (in press).
Vazouras, P., Karamanos, S. A., and Dakoulas, P., (2012) “Mechanical Behavior of Buried Steel Pipes Crossing Active Strike-Slip Faults”, Journal of Soil Dynamics and Earthquake Engineering, 41, 164-180.
Dakoulas, P. (2011), “Nonlinear seismic response of tall concrete faced rockfill dams in narrow canyons” Journal of Soil Dynamics and Earthquake Engineering, 34, 11-24.
Dakoulas, P. (2011), “Longitudinal vibrations of tall concrete faced rockfill dams in narrow canyons”, Journal of Soil Dynamics and Earthquake Engineering, 41, 44-58.
Dakoulas, P. and Gazetas, G. (2008), “Insight into Dynamic Earth and Water Pressures against Caisson Quay Walls”, Geotechnique, ICE, 58(2), 95-111. (Received the Hsieh Award 2009, Institution of Civil Engineers, UK)