- ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟΕΤΕΙΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ με τις κατηγορίες:
α) Αλλοδαπών – Αλλογενών, αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων χωρών εκτός Ε.Ε.
και
β) Αλλοδαπών-Αλλογενών, αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών μελών της
Ε.Ε. (συμπεριλαμβανομένων των επιτυχόντων αποφοίτων Λυκείων της Κυπριακής
Δημοκρατίας, οι οποίοι είχαν συμμετοχή στις παγκύπριες εξετάσεις και κατέχουν βεβαίωση
πρόσβασης του τρέχοντος έτους 2021-2022)

Σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων Φ.152/118927/Α5/22-09-2021, οι εγγραφές των επιτυχόντων στις Σχολές, τα Τμήματα της  Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης των παραπάνω κατηγοριών και η υποβολή των σχετικών δικαιολγοητικών θα γίνουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από 23 μέχρι και 30 Σεπτεμβρίου 2021. Η υποβολή των δικαιολογητικών από τους υποψηφίους αυτής της κατηγορίας μπορεί να πραγματοποιηθεί σύμφωνα με τους παρακάτω τρόπους:
- αυτοπροσώπως (Γραφείο Γραμματείας, κτίριο ΠΡΟΚΑΤ Πολυτεχνικής Σχολής,
ώρα 11-12 π.μ).

- με εξουσιοδοτημένο από αυτούς πρόσωπο ή, εναλλακτικά,

- με ταχυδρομείο με συστημένη επιστολή ή υπηρεσία ταχυμεταφοράς.

- ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟΕΤΕΙΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ με την κατηγορία Πανελλήνιες εξετάσεις (90%, 10%, Εσπερινά Λύκεια, Μέλη της Μουσουλμανικής Μειονότητας):
Οι επιτυχόντες της ειδικής κατηγορίας «Έλληνες Πολίτες της μουσουλμανικής μειονότητας της Θράκης» αποστέλλουν με ταχυμεταφορά (courier) ή καταθέτουν αυτοπροσώπως στη γραμματεία του τμήματος τη σχετική βεβαίωση ότι είναι εγγεγραμμένες/-οι στα δημοτολόγια Δήμου των Νομών Ξάνθης, Ροδόπης ή Έβρου. Αν έχουν μετεγγραφεί σε άλλο Δήμο άλλης περιοχής τότε θα πρέπει να αποστείλουν ή να καταθέσουν αυτοπροσώπως βεβαίωση του συγκεκριμένου Δήμου από την οποία να προκύπτει ότι μετεγγράφηκαν σ' αυτόν, από Δήμο των ανωτέρω Νομών.

Ολοκληρώθηκαν οι ηλεκτρονικές εγγραφές πρωτοετών 2021-2022 στην εφαρμογή του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Αναμένονται από το ΥΠΑΙΘ οι πίνακες των αιτούντων εγγραφής – διαγραφής. Μπορείτε να δείτε εδώ την υπουργική απόφαση για τις εγγραφές πρωτοετών φοιτητών (ΦΕΚ 4486/12-10-2020/τ. Β').

Για την ολοκλήρωση των εγγραφών, απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Ευκρινής φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου
  2. Πιστοποιητικό γέννησης (να έχει εκδοθεί το τελευταίο εξάμηνο και μόνο για άρρενες)
  3. Εκτυπωμένη και υπογεγραμμένη την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής στο ΥΠΑΙΘ.
  4. Έγχρωμη Φωτογραφία τύπου ταυτότητας/διαβατηρίου.

Η υποβολή των δικαιολογητικών από τους υποψηφίους  μπορεί να γίνει:
- αυτοπροσώπως (Γραφείο Γραμματείας, κτίριο ΠΡΟΚΑΤ Πολυτεχνικής Σχολής,
ώρα 12.00-13.30).

- με εξουσιοδοτημένο από αυτούς πρόσωπο ή, εναλλακτικά,

- με ταχυδρομείο με συστημένη επιστολή ή υπηρεσία ταχυμεταφοράς,

έως την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2021.

Οι πρωτοετείς φοιτητές/φοιτήτριες του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών μπορούν να ενημερώνονται από την ιστοσελίδα του τμήματος που ανανεώνεται συνεχώς.

Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας προσφέρει στους πρωτοετείς φοιτητές ηλεκτρονικές υπηρεσίες με σκοπό τη διευκόλυνση της αλληλεπίδρασής τους με το Ίδρυμα. Για την άμεση ενεργοποίηση και χρήση των βασικότερων ηλεκτρονικών υπηρεσιών οι πρωτοετείς φοιτητές μπορούν να ακολουθήσουν τον παρακάτω σύντομο οδηγό.