Σημαντική υπενθύμιση ως προς τη διαδικασία δήλωσης θετικού κρούσματος κορωνοϊού

Υπενθυμίζουμε ότι κάθε θετικό κρούσμα σε φοιτητή/τρια, εργαζόμενου/μενης ή επισκέπτη/τρια στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας πρέπει να δηλώνεται άμεσα στον υπεύθυνο covid του αντίστοιχου τμήματος.

Για το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών υπεύθυνη είναι η Επίκ. Καθ. Βανέσσα Κατσαρδή (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., 2421074167).

Ηδιαδικασία προβλέπει διατήρηση της ανωνυμίας του προσώπου με το κρούσμα αλλά συλλογή στοιχείων και χορήγηση οδηγιών για άμεση ιχνηλάτηση και εκτίμησης κινδύνου συρροής κρουσμάτων στο τμήμα και στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

Η δήλωση του θετικού κρούσματος είναι υποχρεωτική αλλά κυρίως απαραίτητη.

Παρακαλούμε για τη συνεργασία όλων για την ασφαλή συνέχεια της ακαδημαϊκής ζωής στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.