- ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟΕΤΕΙΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ με την κατηγορία των αθλητών ακαδημαϊκού έτους 2021-2022:

Σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων Φ.152/118927/Α5/22-09-2021, οι εγγραφές των επιτυχόντων στις Σχολές, τα Τμήματα της  Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης της παραπάνω κατηγορίας και η υποβολή των σχετικών δικαιολογητικών θα γίνουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από 01 μέχρι και 08 Δεκεμβρίου 2021.

Για την ολοκλήρωση των εγγραφών, απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Ευκρινής φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου
  2. Πιστοποιητικό γέννησης (να έχει εκδοθεί το τελευταίο εξάμηνο και μόνο για άρρενες)
  3. Εκτυπωμένη και υπογεγραμμένη την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής στο ΥΠΑΙΘ.
  4. Έγχρωμη Φωτογραφία τύπου ταυτότητας/διαβατηρίου.

Η υποβολή των δικαιολογητικών από τους υποψηφίους  μπορεί να γίνει:
-αυτοπροσώπως (Γραφείο Γραμματείας, κτίριο ΠΡΟΚΑΤ Πολυτεχνικής Σχολής,
ώρα 12.00-13.30).

- με εξουσιοδοτημένο από αυτούς πρόσωπο ή, εναλλακτικά,

-με ταχυδρομείο με συστημένη επιστολή ή υπηρεσία ταχυμεταφοράς,

Οι πρωτοετείς φοιτητές/φοιτήτριες του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών μπορούν να ενημερώνονται από την ιστοσελίδα του τμήματος που ανανεώνεται συνεχώς.

Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας προσφέρει στους πρωτοετείς φοιτητές ηλεκτρονικές υπηρεσίες με σκοπό τη διευκόλυνση της αλληλεπίδρασής τους με το Ίδρυμα. Για την άμεση ενεργοποίηση και χρήση των βασικότερων ηλεκτρονικών υπηρεσιών οι πρωτοετείς φοιτητές μπορούν να ακολουθήσουν τον παρακάτω σύντομο οδηγό.