Ύστερα από τη σημερινή έκτακτη συνεδρίαση (3η/15-02-2024), τα μέλη της Συνέλευσης Τμήματος, καταβάλλοντας κάθε δυνατή προσπάθεια και αφού εξάντλησαν κάθε περιθώριο χρόνου και χώρου ώστε να μην χαθεί το εξάμηνο, αποφάσισαν ομόφωνα τα εξής:

- Την αναστολή των εξετάσεων χειμερινού εξαμήνου ακαδ. έτους 2023-2024 μέχρι και την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024, λόγω κατάληψης του κτιρίου του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών από φοιτητές/φοιτήτριες.

- Να μην διεξαχθεί με εξ αποστάσεως μεθόδους η αξιολόγηση των φοιτητών/τριών χειμερινού εξαμήνου ακαδ. έτους 2023-2024, καθώς δεν διασφαλίζεται το αδιάβλητο της διαδικασίας.

- Οι εξετάσεις χειμερινού εξαμήνου ακαδ. έτους 2023-2024 θα συνεχιστούν με τη λήξη της κατάληψης και θα διεξαχθούν με φυσική παρουσία σύμφωνα με τροποποιημένο πρόγραμμα  που θα αναρτηθεί σύντομα και το οποίο θα περιλαμβάνει τα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου αλλά και του εαρινού για τους επί πτυχίω φοιτητές. Η καταληκτική ημερομηνία των εξετάσεων είναι η 1η Μαρτίου 2024, αφού σύμφωνα με απόφαση της Συγκλήτου που λήφθηκε στην υπ’ αριθμ. 302/01-02-2024 συνεδρίασή της, το διδακτικό και εξεταστικό έργο για το τρέχον εξάμηνο, θα πρέπει με κάθε δυνατό τρόπο να έχει ολοκληρωθεί το αργότερο έως την εν λόγω ημερομηνία.