New logo sm

080216 05 MYLOPOULOS MEGARO

Καθηγητής

Τηλ. : 24210-7-4162
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ιστότοπος
Βιογραφικό Σημείωμα

Ο Νικήτας Μυλόπουλος είναι Καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Σπούδασε Πολιτικός Μηχανικός στο Α.Π.Θ. και έκανε τη διδακτορική του διατριβή στην επιστημονική περιοχή της Διαχείρισης των Υδατικών Πόρων, όπου μελέτησε την επίδραση της παραμετρικής Αβεβαιότητας στη στοχαστική υδρογεωλογία. Στη συνέχεια υπήρξε ερευνητής στον Τομέα Υδραυλικής και Τεχνικής Περιβάλλοντος του Α.Π.Θ, συνεργάτης Τεχνικών Εταιρειών και Μελετητικών Γραφείων με την ειδικότητα του Υδραυλικού Μηχανικού, ενώ συνέταξε ως μελετητής αρκετές μελέτες έργων ύδρευσης, άρδευσης, αποχέτευσης, και προστασίας οικοσυστημάτων.
Από το 1999 έως σήμερα είναι εκλεγμένο μέλος ΔΕΠ στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Παν. Θεσσαλίας, σήμερα στη βαθμίδα του Καθηγητή. Με αυτή την ιδιότητα διδάσκει προπτυχιακά και μεταπτυχιακά μαθήματα υδραυλικής κατεύθυνσης του τμήματος, όπως: Υδρεύσεις, Αποχετεύσεις, Διαχείριση Υδατικών Πόρων, Ανάλυση και προσομοίωση επικινδυνότητας και αβεβαιότητας συστημάτων υδατικών πόρων, Περιβαλλοντική Πολιτκή και Οικονομία Υδατικών Πόρων, Εγγειοβελτιωτικά Έργα, Εφαρμογές προσομοίωσης σε υδροσυστήματα, Risk and Reliability Analysis of Hydrohazards (Ελληνογαλλικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Hydrohasards), Planning for HydroHazard Prevention and Management (Hydrohasards), Social Legal and Administrative Measures for HydroHazard Preparedness and Emergency Management (Hydrohasards) κ.ά. Έχει επιβλέψει πάνω από 30 πτυχιακές και μεταπτυχιακές διπλωματικές, καθώς και διδακτορικές διατριβές (3 που ολοκληρώθηκαν και 3 σε εξέλιξη).
Έχει συμμετάσχει στην εκπόνηση άνω των 40 ερευνητικών έργων, στα περισσότερα από τα οποία ως επιστημονικά υπεύθυνος. Η ερευνητική του δραστηριότητα καλύπτει τις επιστημονικές περιοχές: διαχείριση υδατικών πόρων, λειψυδρία σε συνθήκες κλιματικής αλλαγής, ακραία φαινόμενα και κλιματική αλλαγή, λήψη αποφάσεων σε συνθήκες αβεβαιότητας, αποτίμηση επικινδυνότητας, ποιοτική διαχείριση υπόγειων υδατικών πόρων, προστασία και αποκατάσταση υδροφορέων, ολοκληρωμένα σχέδια διαχείρισης σε επίπεδο υδρολογικής λεκάνης, σχεδιασμός υδραυλικών έργων. Είναι μέλος πολλών επιστημονικών και επαγγελματικών οργανισμών, ενώσεων και επιτροπών (ΤΕΕ, ΕΕΔΥΠ, ΕΥΕ, EWRA, ΙWRA, IAHR, IAHS κλπ). Υπήρξε ειδικός εμπειρογνώμονας - αξιολογητής ερευνητικών προτάσεων και προγραμμάτων, αξιολογητής περιβαλλοντικών Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών, μέλος του Επιστημονικού Εργαστηρίου της Περιφέρειας Θεσσαλίας αρμόδιου για τη Διαχείριση Υδατικών Πόρων, μέλος σε ομάδες εργασίας του ΤΕΕ, μέλος Οργανωτικής Επιτροπής σε διάφορα Επιστημονικά Συνέδρια και είναι τακτικός κριτής εργασιών σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά, όπως Journal of Water International (IWRA),
Environmental Modeling and Software (Elsevier Journal), Journal of Water Resources Management (Springer) κλπ.
Διετέλεσε υπεύθυνος του Γραφείου Διαμεσολάβησης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας για 10 χρόνια (2003-2013), εκπρόσωπος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στο Κέντρο Επιχειρηματικής και Τεχνολογικής Ανάπτυξης Θεσσαλίας (ΚΕΤΑΘ), εκπρόσωπος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών σε πολλές πανεπιστημιακές επιτροπές και δράσεις, μέλος του ΔΣ της Εταιρείας Αξιοποίησης Ακίνητης Περιουσίας του ΠΘ (από το 2015).
Από τον Φεβρουάριο 2019 είναι μέλος της 5μελούς Διοικούσας Επιτροπής του νέου Τμήματος Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
Ο Δρ. Νικήτας Μυλόπουλος έχει δημοσιεύσει πάνω από 140 άρθρα σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά και σε πρακτικά εθνικών και διεθνών συνεδρίων, όλα στην επιστημονική περιοχή της Διαχείρισης Υδατικών Πόρων, με αρκετές αναφορές ξένων κυρίως συναδέλφων (210 Scopus, 510 Google Scholar). Έχει επίσης συντάξει τα διδακτικά συγγράμματα «Διαχείριση των Υδατικών Πόρων», Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, 2000, και Ν. Μυλόπουλος, «Υδρεύσεις», Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, 2002.
Είναι τακτικός προσκεκλημένος ομιλητής σε σχετικές με το νερό Ημερίδες. Επίσης δημοσιεύει τακτικά άρθρα σε εφημερίδες και περιοδικά, σχετικά με το αντικείμενό του.
Υπήρξε Γραμματέας και Πρόεδρος (2 θητείες) του Συλλόγου Διδασκόντων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, ενώ εκλέγεται εκπρόσωπος του Συλλόγου στα Συνέδρια της ΠΟΣΔΕΠ από το 2005.
Από 01/2016 είναι Πρόεδρος του ΔΣ του Οργανισμού Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης.

Προπτυχιακά Μαθήματα
Ύδρευση και Αποχέτευση Οικισμών
Εγγειοβελτιωτικά Έργα
Διαχείριση Υδατικών Πόρων

Ωρες Γραφείου
Τρίτη 17:00 - 19:00
Τετάρτη 16:00 - 18:00

Εκπαίδευση
Δίπλωμα Πολιτικού Μηχανικού, Πολυτεχνική Σχολή, Α.Π.Θ. (1989)
Διδακτορικό δίπλωμα, Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών, Α.Π.Θ. (1994)

Πρόσφατες Δημοσιεύσεις
P. Sidiropoulos, N. Mylopoulos and A. Loukas, “Stochastic integrated modeling and management of an over-exploited aquifer under a restoration plan in a dried lake basin” WRM, Springer, accepted (2013).
N. Mylopoulos and P. Sidiropoulos,, “A stochastic optimization framework for the restoration of a depleted aquifer”, Hydrological Sciences Journal, IAHS Press, accepted (2014).
D. Latinopoulos, N. Mylopoulos and C. Fafoutis, “Using a market-type allocation system to confront water scarcity: an intra-basin approach in Greece”, Global Nest, accepted (2014).
N. Mylopoulos, “Assessment of urban water full cost under the conditions of an economic crisis”, European Water Journal, submitted (2014).
A. Loukas, P. Sidiropoulos, N. Mylopoulos, L. Vasiliades & K. Zagoriti, “Assessment of the Effect of Climate Variability and Change and Human Intervention to Lake Karla Aquifer” European Water Journal, submitted (2014).